The recipe provides a basic road map for homemade granola -- rolled oats, nuts and/or seeds, dried fruit, coconut, cinnamon, maple syrup or honey -- while leaving the reader leeway to choose the specific ingredients. I decided to try a basic granola involving walnuts and chopped dates.
If you've read the recipe, you'll notice that the dried fruit isn't supposed to be added until after the granola has been baked. Whoops. I hoped the dates might just wind up being a little chewier than normal, but they actually were crunchy (although still edible) after the granola cooled... Please learn from my mistake, and be sure to wait until after the granola is baked to add the fruit!
Baking granola smells fantastic...
How did it taste? Oatier (if that's a word) and fresher than store-bought granola. I was quite pleased with all the walnuts. My only criticism would be regarding the crunchy dates, and those were my own fault.
And how did the price compare? As I figure it, the granola cost about $9.36 to make, broken down as follows:
1 cup chopped dates: $1.60
2 cups walnuts: $2.69
a generous six cups bulk rolled oats: $1.83
1 cup unsweetened shredded coconut: $.91
1/2 cup maple syrup: $2.33
salt and cinnamon: negligible
The recipe yielded about 10 cups of granola. Bulk granola starts at about $3 per pound at Whole Foods, and I sometimes buy about 8.5 cups (1 pound 19 ounces) of boxed granola for $4.39. The homemade granola cost about $.94 per cup to make (plus baking time), while the boxed store-bought granola costs about $.52 per cup. While the oats are relatively inexpensive, the add-ins and sweetener really add up.
Conclusion: homemade granola may have certain benefits, including freshness and the ability to choose your own ingredients, but price is not one of them.
5 comments:
I think baking granola is one of the best smells in the kitchen. Even better than chocolate chip cookies and I didn't think anything could trump that. Very interesting analysis on cost here. I have just always thought that homemade tastes so much better it's worth the cost.
I was really surprised that the homemade cost more than store-bought. I can definitely understand the opinion that homemade granola is worth paying a little bit more for.
Bea:
I have used Adelle Davis' recipe for years. I know what I am eating and how it was prepared and that is worth much to me. There has to be a reason it is selling so much less. I too love the wonderful aroma in the house after I make a batch.
I am glad to see you are continuing to post. I was in Italy for 5 1/2 weeks. Until I get caught up and over jet lag I am posting travel photos.
I doubt the store bought granola has the large quantity of expensive dates and walnuts that your recipe calls for.
Actually, I get date and nut granola -- and I the quantities didn't seem that different.
Post a Comment